Rozproszone przetwarzanie danych

Od jakiegoś czasu trwają prace mające na celu stworzenie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on tańszy od do tej pory wykorzystywanych superkomputerów, a przez jego ogromną moc obliczeniową będzie on ogromnie przydatny w kryptografii i przetwarzaniu danych.


Komputer all-in-one Wind AE2220
Dotychczas do tego rodzaju zadań stosowano bardzo kosztowne superkomputery, technologia (więcej pod adresem http://rfid.zone/zastosowania-rfid/) narzuca jednak swego rodzaju ograniczenia na takie maszyny. Zaawansowane obliczenia nadal zabierają tego typu maszynom wiele lat. W ostatnim czasie stworzono nietypowy sposób przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Obliczenie jest w tym wypadku podzielone między uczestniczące w zadaniu maszyny, a całość danych jest zbierana w tzw. chmurze.

Naukowe zastosowanie chmury

Daje to możliwość zrzeszania w sieci zaawansowanych maszyn, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy zwykłych, domowych komputerów. Osobom uczestniczącym w projektach badawczych zostają przekazane pakiety danych, które ich urządzenia przetwarzają, później przetworzone informacje są przekazywane na jeden serwer, gdzie się je łączy.

Jeżeli masz ochotę wyszukać materiały na omawiany temat, to przejdź tutaj prywatna pożyczka pod zastaw nieruchomości i zobacz pozostałe informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Szkoły wyższe i stowarzyszenia akademickie zachęcają do współpracy w przedsięwzięciach.

Time sheet
Oprogramowanie kierujące całym projektem jest dostępne bezpłatnie w sieci, wystarczy wyszukać w Internecie hasło „cloud computing”, żeby zdobyć dokładne instrukcje. Aktualnie działające projekty dotyczą głównie spraw z zakresu nauk ścisłych. Uczestnik za wzięcie udziału w projekcie otrzymuje wirtualne punkty i jest co jakiś czas informowany o postępie badań.

Komercyjne wykorzystanie chmury

Firmy funkcjonujące w branży IT bardzo szybko znalazły komercyjne wykorzystanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania specjalistycznego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednorazową opłatą rzędu kilku tysięcy złotych. Dotyczy to głównie oprogramowania graficznego i edytorskiego. W miejsce tego stworzono usługę abonamentową, która polega na używaniu oprogramowania znajdującego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Jest to rozwiązanie, które pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem programów jest bowiem opłacalny finansowo dla obu stron korzystających z tego rozwiązania.
18/12/08, 10:15:02