Studiowanie

Każdego roku pojawiają się rankingi popularności kierunków studiów. Czasami możemy wyczytać, że to odbicie rynku pracy, czasem, że upodobania młodych ludzi się zmieniają. Zdarza się, że uczelnie tym sposobem próbują przekonać absolwentów do podjęcia studiów na jakimś kierunku, lub dokładnie przeciwnie - zniechęcić, bo zwyczajnie nie mają już miejsc.

Które kierunki są popularne

W tego rodzaju listach od wielu lat wysoko znajdziemy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską czy psychologię. Wielu absolwentów szkół średnich jednak nie planuje świadomie swojej kariery, tylko decyduje się na jakiś kierunek z powodu rodziców, lub zobacz też: pokoje poznań przekonani przez znajomych. Nie jest to dobre podejście. Studia dobrze trzeba przemyśleć. Istnieją kierunki, takie jak choćby resocjalizacja (link do szczegółów), które nie zagwarantują nam prostego zarobku i po których jest trudno znaleźć pracę. Takiego typu kierunki powinni wybierać świadomi pasjonaci, którzy zdają sobie sprawę na co się decydują. Dobrze jest od samego początku studiów wyrabiać sobie kontakty i robić staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.

nauka
Pasja a praca

Powinniśmy również być otwartym na modyfikacje swoich planów po analizie rynku pracy. Pasjonat rysowania, rzeźbienia czy malarstwa nie musi koniecznie skończyć właśnie ten kierunek. Nie da się ukryć, artyści są w mało komfortowej sytuacji i pracy dla nich często nie ma. Może więc warto przemyśleć studia takie jak choćby arteterapia (przydatny link)? Umożliwi realizację marzeń a jednocześnie umożliwi lepszy start na rynku pracy.


Politechnika zawsze w cenie

Nieustającą popularnością cieszą się wszelkie kierunki na uczelniach technicznych. Różne kierunki techniczne chyba w największym stopniu gwarantują pracę, pod warunkiem, że oczywiście absolwent takiego kierunku zna się na tym co robi. Najpopularniejsze ciągle są informatyka, elektronika, logistyka (sprawdź to). Studia na uczelniach technicznych są bardzo wymagające, ale także kładą wielki nacisk na umiejętności praktyczne. Zwykle do zaliczenia semestru wymagane są praktyki w różnorodnych zakładach, co powoduje, że absolwenci takich kierunków mają już duże doświadczenie. Dzięki temu są doskonałymi kandydatami do pracy. Bywa, że firma po praktykach oferuje studentowi zatrudnienie. Warto uważnie przemyśleć kierunek studiów, bo od tego wyboru będzie zależeć nasza kariera zawodowa.
22/11/03, 07:04:03