Roczne rozliczenie nie musi być trudne?

Początek każdego roku oznacza dla pracodawców okres wzmożonej pracy. Jest to bowiem pora w której trzeba sporządzić a także doręczyć wszystkim podwładnym formularze PIT – 11, które są wyjściem do podliczenia rocznego zeznania o dochodach PIT - 36 lub PIT – 37, które składa się we właściwym Urzędzie Skarbowym ze względu na miejsce zamieszkania.


Ksiegowość
PIT -11 wystawia się za okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Firma przygotowuje go dla podatników, którzy otrzymywali w danym roku dodatkowe dochody lub rozliczają się wspólnie z małżonkiem i dziećmi. Formularz obejmuje wszystkie dochody uzyskane w danym zakładzie pracy. Pracownik, który wykonuje umowy o dzieło jak również zlecenie, oraz pracownicy przechodzący na rentę, lub zostały zwolnione także muszą otrzymać od swojego płatnika formularz PIT – 11.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rozliczenie roczne może dokonać za nich przedsiębiorca. W tej chwili jest na to za późno, ale może uda się za rok. Według aktualnych przepisów osoby, które otrzymują roczne dochody wyłącznie u jednego pracodawcy, do 10 stycznia mogą złożyć swojemu płatnikowi formularz PIT – 12. W tym oświadczeniu pracownik zaświadcza między innymi, że w minionym roku uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych.

A co jeżeli w szufladzie zalega wiele PITów – 11, które trzeba rozliczyć? Jeśli nie chce nam się samodzielnie klepać niezbędnych danych do programu rozliczeniowego, lub nie mamy pojęcia na temat obowiązujących ulg podatkowych, np. na dzieci i za internet, wówczas można znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe, które za niewielką opłatą zrobi to w naszym imieniu. Zapominalskim przypominamy, że jest to także ostatnia szansa na rozliczenie ulgi budowlanej lub remontowej za poprzednie lata. Za rok już nie będzie takiej opcji.

Żeby znaleźć ofertę oraz opinię o usługach biur rachunkowych, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „biuro rachunkowe” a następnie nazwę nazwę miasta – np. Olsztyn. W mig na ekranie pojawią się linki. Teraz wystarczy już tylko wejść na stronę i zapoznać się z cennikiem. Przeważanie za rozliczenie roczne na formularzach PIT, to mniej więcej od 40 do 110 zł.
22/12/28, 07:02:04