Rodzaje podatków za wynajem mieszkania.

Podatki w naszym kraju są dość zagmatwane. Można powiedzieć, że w zasadzie płacimy je od czegokolwiek. Także właściciel mieszkania najmowanego powinien płacić podatek za najem. Posiada on jednak prawo wyboru rodzaju opodatkowania, co wpływa na wielkość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo posiadają osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.


podatki
Do wyboru jest rozliczanie się z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% lub 32%. Rodzaj rozliczania wybiera się przed zapoczątkowaniem wynajmu mieszkania i nie jest ona już na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem kolejnego roku podatkowego.

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem (lokale do wynajęcia nad morzem) ma swoje złe i dobre strony. Kiedy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono niezłożone i względnie małe, nie zawsze jest odpowiednim typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest tylko do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już znacznie wyższy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo szczegółowo poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową "wynajem mieszkania podatki".

Księgowość, finanse
Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to w tym przypadku można odliczyć koszta pozyskania przychodu takie jak na przykład: amortyzacja lokalu mieszkalnego, wydatki na wyposażenie i umeblowanie, honorarium dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest odpowiedni w szczególności dla osób, które nie tak dawno poniosły wydatki między innymi powiązane z odnowieniem mieszkania.

Jeśli pragniesz poszerzyć swą wiedzę w tym zakresie, to czytaj tu siatka do styropianu kolejne informacje. Należy wejść w podany link.Gdy już wybierzemy formę podatku za najem mieszkania, czyli wynajem podatek, winniśmy zakomunikować o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla naszego miejsca pobytu. Zaliczki na podatek dochodowy płaci się miesięcznie zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy muszą za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania.
20/11/18, 15:21:05