W jaki sposób przebiega aktualnie proces zakładania swojej firmy?

Jeszcze kilkanaście lat temu założenie swojej firmy wymagało o wiele więcej formalności niż obecnie. Dziś dużą liczbę spraw można załatwiać przez internet, ale nie znaczy to, że nie wymaga to znajomości pewnych metod.


bankowość i finanse


Nowy przedsiębiorca musi przeprowadzić kilka czynności oraz uzupełnić parę dokumentów. Poza tym powinien to zrobić w odpowiedniej kolejności.


Gotówka


Początkowym krokiem przy takiej czynności jak zakładanie firmy jest wejście pod internetowy adres url: firma.gov.pl. Należy wypełnić na niej formularze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przy takiej okazji warto skorzystać z nowatorskiej formy podpisywania się przez tzw. podpis zaufany. Tu należałoby wspomnieć, że wymieniony wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o wydanie numeru REGON, wydanie albo określenie numeru NIP i wybór postaci opodatkowania. Jest również zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeniowych dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (płatnika, czyli osoby opłacającej swoją składkę, oraz składki swych pracowników). Jeżeli rejestrując firmę nie masz jeszcze numeru REGON i/lub NIP, to po ich nadaniu nie masz obowiązku aktualizować danych w systemie CEIDG, ponieważ są one tam przekazywane automatycznie po ich definiowaniu.


Więcej treści

Zdrowe światło

Diody LED
Niespełna 80% wrażeń dochodzi do nas za pośrednictwem wzroku. Z jakiego powodu więc tak sporadycznie troszczymy się o niego, decydując się na optymalne dla naszych oczu oświetlenie?


W formularzu trzeba wskazać rodzaj wykonywanej działalności. W tym celu stworzona została PKD, jaka zawiera wykaz czynności, które mógłby wykonywać przedsiębiorca. Do druku CEIDG dodaje się wyłącznie numery wybranych czynności. Nie obowiązuje jakikolwiek limit liczby podawanych numerów PKD, zatem Twoja firma może zająć się absolutnie wszystkim. Powinnaś jednak określić to w opisywanym wniosku. Następnym krokiem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Biznesmen posiada tam podwójną osobowość. Występuje on jednocześnie jako tzw. płatnik, czyli osoba wpłacająca składki (za siebie i swoich członków personelu) oraz jako ubezpieczony (niejako na równi ze swymi pracownikami).


Następnym krokiem jest US, ale w napisanym uprzednio formularzu CEIDG poinformowano już fiskusa o wybieranej formie podatku oraz typie kierowanej dokumentacji księgowej - to masz już za sobą. Powinnaś jeszcze zdecydować, czy chciałbyś być czynnym podatnikiem VAT.
20/05/06, 09:18:10