Rodzaje i pochodzenie surowców opałowych. Ich znaczenie w naszym życiu - sprawdź na ten temat więcej

Często kiedy w codziennym życiu używa się energii choćby do ogrzewania mieszkania lub wody albo także do przygotowania obiadu, nie zastanawiamy się skąd ona pochodzi. Nie ma czasu o tym myśleć. Zdarza się, iż zużywamy bardzo dużo energii nie oszczędzając jej za bardzo. Może byłoby inaczej gdybyśmy wiedzieli skąd bierze się ta energia. Czy jest to źródło odnawialne czy też nie. Jakie mamy rodzaje surowców i skąd się one biorą?
Trzeba zacząć od tego, iż nasza planeta pełna jest bogactw naturalnych, do jakich należą właśnie różnego rodzaju surowce. Możemy je podzielić na te, które są odnawialne oraz te nieodnawialne. Właśnie do tych nieodnawialnych surowców zalicza się minerały jak też paliwa kopalne. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że surowce, jakich używamy dzisiaj właśnie do uzyskania energii tworzyły się na przełomie wielu milionów lat. Z tego powodu musimy używać ich rozważnie - sprawdź ofertę Handen. Gaz ziemny zwany również niebieskim paliwem jest pochodzenia organicznego. Zbiera się on w pokładach, z reguły jest pod bardzo dużym ciśnieniem. Te pokłady mogą występować samodzielnie lub też być w towarzystwie złóż ropy albo też węgla kamiennego. Około 90 procent gazu stanowi metan. Reszta składowych jest zmienna i zależy od miejsca, z jakiego wydobyto surowiec. Na świecie wydobywa się i sprzedaje wielkie ilości tego surowca. W Polsce miejscem, w jakim widoczne są transakcje, jakie się zawiera jest giełda gazu.
gaz


Więcej treści

Jakie pożytki wynikają z zakupu kuchenki gazowej i dlaczego korzystniej mieć stałe podłączenie do sieci niż użytkować butle na gaz

dostawca gazu
Gotowanie mięsa albo warzenie innych dań obiadowych wymaga od gospodarzy mieszkania nabycia kuchenki. Im bardziej współczesny model, tym jest bardziej oszczędny i ergonomiczny w użytkowaniu. Jak niektórzy faceci przekonują, najbardziej opłacalnym zakupem będzie kuchnia gazowa. Pomimo teraźniejszej sytuacji na europejskim rynku energetycznym, która przedstawia się w nieróżowych, gaz nadal pozostaje surowcem pożądanym przez konsumentów.


Kolejnym rodzajem surowca nieodnawialnego jest węgiel kamienny. Jest on również pochodzenia roślinnego oraz tworzył się w karbonie. Choć wciąż ma spory udział w wytwarzaniu energii jednak systematycznie spada. Należy wiedzieć, że Polska jest na pierwszym miejscu pod względem wydobycia tego surowca w Unii Europejskiej - zerknij tutaj. W naszym kraju węgiel kamienny zaspokaja mniej więcej sześćdziesiąt procent zapotrzebowania na energię. Jest również drugi rodzaj węgla, a mianowicie węgiel brunatny, jaki dla odmiany powstawał w neogenie. Jest on skałą osadową.


Złoża takie z reguły wykorzystuje się lokalnie, bo surowiec ten jest ciężki w transporcie. Pod wpływem wilgoci czy mrozu zbija się w większe bryły oraz jest trudny w rozładunku. Z reguły zatem elektrownie, które są opalane takim surowcem znajdują się blisko miejsca wydobycia czyli kopalni odkrywkowej. Szeroko wykorzystywanym paliwem kopalnym jest też ropa naftowa, jaka dla odmiany jest stanu ciekłego i ma ogromne znaczenie dla światowej gospodarki.
18/11/08, 07:23:02