Jak szybko założyć własną firmę?

Bywa, że powinniśmyzałożyćswojądziałalność i zakończyćwalkę z przełożonym. Pomysł, biznes plan – i co następnie? Od niedawnaswojąfirmęda sięod razuzarejestrować w Sieci.


Kluczem do sukcesu jest tylkonowyplan na firmę, której dotąd nie stworzono w naszym kraju. To zwyklenajtrudniejszezadanie, aleinnekłopotytoformalności.

Zaciekawił Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tutaj - ta witryna (http://adwokat-jurendt.pl/) też na pewno wpadnie Ci w oko!

Warto też walczyć o dotacje unijne. Prostewsparcie finansowepozwoliprzynajmniej na zakupniezbędnegowyposażenia. Słyniemy z papierkowych spraw iutrudnień w urzędach, jednakobecniezakładanie firmyrozpoczynamy od komputera: składamyelektronicznydruk.

Gdzie się zarejestrować?

Rejestracja firmy ma miejsce w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Tennowysystem informatyczny dla tych osób, które zaczynająprywatnedziałania na rynku – rejestrująwszystkiefirmy, to baza danych o nich.

Jeżelinaszym marzeniem jestdziałalność gospodarcza, należywysłaćformularz do CEIDG, używającinteraktywnegoformularza. Jednak ci, którzy nie używają Internetu, mogą złożyćdokumenty w pocztą lub osobiście w urzędzie gminy. Wniosek zgłasza firmę do skarbówki (firma otrzymuje NIP) i ZUS-u, służy też jako wniosek o REGON.

Najważniejsze, że elektroniczna rejestracja jest za darmo, a prowadzić firmęda sięzainaugurowaćod razu po zgłoszeniuspółki.

Składki ZUS

Otwierającywłasną działalność jest dla ZUS-u ubezpieczonym i płatnikiem, jeżeliposiadapersonel. Niezależnie odzłożenieformularza do CEIDG, obowiązkowo musimyzgłosić się do ubezpieczeń społecznych. Służą do tego formularze ZUS ZUA i ZUS ZZA. Teżmożemywysłać je drogą elektroniczną, jeślimamykwalifikowany podpis. Oprócz tegojest także możliwość, by je oddaćsamodzielnielubpocztą.

Własna firma się opłaca?

Działalność gospodarcza ma sporo zalet i łączy się z swobodą, bo w końcukażdy możezabrać się dorealizacjidawno przygotowanychkoncepcji. Jednak jest też dużymobciążeniem i obowiązkiem. W związku z tym, że dwa lata działalności, związane są z obniżonymi składkami ZUS (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-agencyjna-wzor-z-omowieniem), odrobinę prościejodważyć się na rozkręcenie biznesu.
Dodane przez: B.S.
19/07/09, 07:04:04