Jak odebrać podatek z Wielkiej Brytanii?

Wbrew pozorom angielski taxman myli się niemalże tak często jak polska skarbówka i zdarza się, iż ochoczo zabiera nam nazbyt dużo podatku.


Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić? Oczywiście napisać podanie o zwrot podatku z Anglii.
Jeśli dane przesłane w zgłoszeniu są prawdziwe i urząd podatkowy zda sobie sprawę, że popełnił pomyłkę oraz zabrał nam zbyt wiele pieniążków, to na nasze konto szybko wpłynie nielegalnie pobrana kwota. Zdarza się, że jest to kilkadziesiąt albo kilkaset funtów, także gra jest warta świeczki. O ile chcemy odzyskać nadpłacony podatek za ubiegłe lata, musimy sprawdzić jak dużo pieniędzy zarobiliśmy a także jak dużo podatku uiściliśmy. Dane owe umieszczone są w formularzu P60, które otrzymujemy od pracodawcy po upływie każdego roku podatkowego. Gdy zmienialiśmy pracę w ciągu roku, to powinniśmy dostać od chlebodawcy dokument P45 i uwzględnić informacje z niego przy przeprowadzaniu obliczeń.


egzamin


Uzbrojeni w ową wiedzę, wchodzimy na stronę HMRC, wpisujemy dane do kalkulatora podatków. Na górze formularza podkreślamy rok podatkowy, później wpisujemy ogólną kwotę, którą wypracowaliśmy a także kwotę uiszczonego podatku. Pozostałe rubryki tyczą się podatków z wkładów bankowych oraz lokat oraz pozostałych odsetek, za jakie nie uiściliśmy podatku. Jeżeli nie znamy tych danych, niczego nie wpisujmy. Następnie klikamy w łącze Calculate u dołu strony po czym kalkulator pokaże czy należy się nam zwrot podatku czy też nie.
Bez względu na wynik, powinniśmy kliknąć w kolejny odnośnik „Show summary of calculation” i zaznajomić się ze szczegółowymi informacjami. Kiedy jednakże należy nam się zwrot podatku, wtenczas warto wydrukować owo zestawienie oraz dodać do korespondencji wysłanej do urzędu.
19/10/24, 20:08:04