Czy stosowanie plastiku jest bezpieczne?

Technologia i tempo życia zarazem umożliwiają i wymagają wykorzystania niektórych wynalazków, jakie obecnie generalnie są dla ludzi czymś oczywistym. Czymś, bez czego byłoby wszystkim o wiele trudniej.

Chodzi o wszelkiego rodzaju poliwęglany, PET-y, poliestry i inne substancje, które dają bardzo tanim kosztem i wysiłkiem wytwarzać najrozmaitsze, być może ograniczone tylko pomysłami rzeczy. Z plastików różnego rodzaju, także z surowców wtórnych, przetopionych i uformowanych od nowa, również można dostać wartościowe rzeczy.

Do jakich celów mogą przydawać się sztucznie wytworzone, nietrwałe, najczęściej jednokrotnego użytku opakowania? Da się wymieniać godzinami. Najszybciej kojarzone są opakowania plastikowe (np. ) znane jako PET, zawierające wodę, napoje i inne ciecze, niekoniecznie spożywcze. Zasadniczą dobrą stroną substancji PET jest to, że bardzo opornie reaguje z innymi substancjami, co umożliwia tanie i bezpieczne przechowywanie rozcieńczalników, farb, denaturatu i innych niebezpiecznych środków. Bezpieczne, bo dużo mniej wrażliwe na mechaniczne uszkodzenia, w przeciwieństwie do wykonanych ze szkła butelek tak powszechnych jeszcze kilkanaście lat wstecz.

W różnego rodzaju blistry, jakie oczywiście również wytwarzane są z tworzyw sztucznych, opakowywane są właściwie wszystkie produkty: od artykułów elektronicznych, przez gazety, płyty audio, do żywności, która dzięki szczelnemu, próżniowemu pakowaniu w folię jest dobra do jedzenia o wiele dłużej, niż gdyby nie była w nic opakowana.

Tak duża możliwość zastosowań, a to póki co kwestia bardziej użytego materiału, nie jego formy bądź kształtu. Odpowiednio wykonana mieszanina plastiku i powietrza pozwala uzyskać w miarę trwałe, delikatne i przydane do wszystkiego piany, używane przykładowo do zapakowania nowego sprzętu AGD i pozostałych dużych urządzeń. W mniejszej skali zaś, w połączeniu z papierem tworzą koperty bąbelkowe , znakomite do nadawania wrażliwych rzeczy pocztą, na której paczuszka bywa narażona na przeciążenia, wstrząsy i inne niebezpieczne rzeczy, o jakich wiedzą jedynie zatrudnieni na poczcie.

Więcej treści

Wybór szkoły językowej

Kobieta z tabletem
Od początku szkoływszyscy nam powtarzają, że język obcy to podstawa. Zwykleniewielu z nas bierze sobie te słowa do serca, ale szukając zatrudnienia, widzimy zaniedbanie. Nie jest zbyt późno na nadrabianie zaległości. Trzeba tylko znaleźć dobre szkoły językowe szczecin.


No i pamiętajmy o folii bąbelkowej – pykanie ściskanych bąbli od lat relaksuje najbardziej zdenerwowanych ludzi.
Dodane przez: S.D.
22/08/03, 07:01:28