Rozliczanie kadr i płac w 2012

Mając własną firmę trzeba zwracać baczną uwagę na szereg kwestii. W przypadku, jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza naturalnie mocno musimy pilnować punktualnego odprowadzania składek ZUS, odpowiednio wpisywać wszystkie faktury i koszty, w odpowiednim czasie i bezbłędnie wyliczać podatki – jest tego sporo.


Świnka skarbonka
Można robić to samodzielnie, używając dostępnych programów do prowadzenia księgowości. Dają one możliwość wysyłania wszelkich dokumentów za pomocą poczty elektronicznej. Nawet gdy nie mamy własnego podpisu elektronicznego wystarczy, że złożymy w Urzędzie Skarbowym pełnomocnictwo dla osoby pracującej w firmie dostarczającej system księgowy i nie musimy co miesiąc osobiście iść z deklaracjami. Naturalnie żadna księgowa wspierająca firmę dostarczającą program nie wykona nic za nas. Można się w każdej chwili poradzić, ale wszelkie deklaracje tworzymy na własną rękę i to my i tylko my ponosimy odpowiedzialność za popełnione błędy. Nie zapominajmy o tym. Bywa że osoby korzystające z tego typu systemów księgowych zupełnie nie zwracają uwagi na deklaracje, które podpisują i wysyłają, a grozi to sporymi konsekwencjami. W najlepszym razie koniecznością pójścia do urzędu celem poprawienia błędu, ale i kary nie są niczym niespotykanym.

Księgowość, finanse
Naturalnie możemy zapłacić za prowadzenie księgowości firmie w tym się specjalizującej albo księgowej działającej na własną rękę. Wtedy mamy większą pewność, że nasza dokumentacja prowadzona jest w odpowiedni sposób. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na to, aby w terminie zawiadamiać naszą księgową o wszystkich finansowych posunięciach. To daje większe poczucie bezpieczeństwa – w końcu dokumenty wypełnia wykształcona w odpowiednim kierunku osoba z doświadczeniem, lecz nie powinniśmy zapominać o odpowiedzialności. Zwracajmy uwagę na działania naszej księgowości.

Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, kiedy zatrudniamy pracowników. Nawet jeśli jest ich tylko kilku musimy dowiedzieć się chociaż podstaw na temat rozliczania kadr i płac. Nie warto szarpać się z tym samodzielnie. Wszędzie znajdziemy fachowców. Jeśli chodzi o kadry i płace, Warszawa to miejsce, gdzie wykwalifikowanych fachowców mamy mnóstwo. Nie ma co oszczędzać na takim stanowisku. To duży dział i zdecydowanie przyda się ktoś, kto będzie w stanie doskonale zorganizować rozliczenia.


Przeczytaj świetną propozycję firmy:
Usługi finansowe w Warszawie