Rynek nieruchomości po kryzysie

Polski rynek nieruchomości nie oparł się światowemu kryzysowi gospodarczemu sprzed paru lat. Zaostrzenie przez instytucje finansowe wymagań kredytowych i wzrost cen surowców budowlanych doprowadziło do zmniejszenia popytu na nieruchomości. W ciągu kilku minionych lat sytuacja niewątpliwie się poprawiła a ilość wyszukań np. „mieszkania Warszawa” wzrosła jednak czy możemy z nadzieją myśleć o przyszłości?


budowa
Polski rynek nieruchomości systematycznie odradza się po spadkach z 2007 roku i aktualnie jest w bezsprzecznie lepszej kondycji. Rynek systematycznie wzrasta. W zawiązku z problemem z utrzymaniem się na stanowisku coraz więcej ludzi zakłada swoje firmy tworząc tym sposobem popyt na lokale biurowe i handlowe. Po stagnacji z okresu między latami 2008-2009 również przedsiębiorcy zagraniczni zaczęli od nowa angażować swoje środki na rynku. W Warszawie i większości dużych miast biura nieruchomości nie tylko cieszą się wzrostem sprzedaży powierzchni biurowych, lecz też można zauważyć coraz większe zainteresowanie wynajmem. Już przez okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2011 roku aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych można porównać do poziomu z całego roku 2010.

Dobrze wygląda również proces wychodzenia z kryzysu na rynku mieszkań. Komplikacje jakie dotknęły banki podczas kryzysu wywołały zmniejszenie zaufania do tych instytucji czyniąc inwestycje w nieruchomości atrakcyjną opcją inwestycji oszczędności. Ponadto systematycznie rosnąca stopa życia w Polsce sprawia, że utrzymuje się nie najgorszy poziom popytu na lokale mieszkalne przede wszystkim w dużych miastach. Deweloperzy też coraz sprawniej potrafią przewidywać najważniejsze potrzeby ludzi i dostosowywać do nich kolejne projekty.

Jeśli weźmiemy pod uwagę działalność deweloperów, agencji biur deweloperskich i kupujących na rynku nieruchomości Warszawa będzie pewnym liderem jednak wielkość nowych projektów budowlanych oraz realizowanych transakcji wzrasta w większości większych miast w Polsce. Jeśli sytuacja gospodarcza w kraju oraz na świecie nie pogorszy się w następnych latach można będzie oczekiwać pozytywnego roku 2012 dla rynku nieruchomości.

Jeżeli budujesz dom dowiedz się więcej na ten temat na portalu Da-bud.pl
22/03/24, 07:01:06