Firma windykacyjna

Windykacja to w skrócie próba odebrania swojej własności w sposób określony w przepisach prawa przy udziale sądu lub bez. W nadziei ściągnięcia należności w większości przypadków przekazuje się odebranie długów firmom zatrudniającym fachowców w tej działalności. Firma windykacyjna ma zdolności i praktykę potrzebne do skutecznego przeprowadzenia udanej windykacji.


Realizacja windykacji może być wykonana na parę sposobów (polecamy firmę: Pierwszą wykorzystywaną formą zwykle jest windykacja polubowna polegająca na pomocy w ustaleniu spłaty i obserwowaniu postępów dłużnika. W ramach tego sposobu implementuje się takie narzędzia jak monitoring należności czy działania bezpośrednie (wywiad gospodarczy, wizyta, odbiór należności).

Poważniejszą w skutkach formą windykacji jest windykacja sądowa, komornicza oraz karna. Wyrok sądowy jest dodatkową motywacją dla dłużnika do błyskawicznej spłaty długu. Windykacja komornicza zakłada współpracę z komornikiem w celu odzyskania zaległości. Windykacja karna z kolei oznacza prowadzenie postępowania karnego przeciwko dłużnikowi.

Wiele przedsiębiorstw nie chcących zajmować się kłopotem z regulacją długów swoich dłużników wybiera możliwość sprzedaży wierzytelności. Obrót wierzytelnościami jest praktyczną alternatywą i często zajmują się nim firmy windykacyjne. Umieszczenie danych dłużnika w bazie wierzytelności stanowi co więcej dodatkowy impuls do spłaty wierzytelności.
20/09/10, 07:18:05