Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań pierwszego mieszkania, musimy dokonać wyboru pomiędzy nowym lokalem, który oferuje deweloper a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Pomimo ogólnie panującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga głębszego przemyślenia oraz analizy własnych potrzeb i możliwości.
W niniejszym poradniku, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, warunkujących wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Lokalizacja inwestycji

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę osoby poszukujące mieszkania. Jest to element, w bardzo dużym zakresie warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości . Nieruchomości mieszkaniowe, budowane przez firmy deweloperskie są zazwyczaj umieszczone na przedmieściach, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich mniejszą ceną. Plusem wspomnianej lokalizacji jest spokojniejsze otoczenie i mniejsze natężenie ruchu, minusem - konieczność dojazdu np. do pracy. Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie odstępstw od wspomnianej reguły lub kupno mieszkania na rynku wtórnym. W tym przypadku muszą jednak liczyć się z wyższą kwotą, jaką przyjdzie im za własne eM.

Stan ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Niejednokrotnie decyzja o zakupie lokalu mieszkalnego od dewelopera podejmowana jest wyłącznie na podstawie analizy dostarczonych makiet realizowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych atutach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy. W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają lokale z ”drugiej ręki”. Potencjalny nabywca może z łatwością obejrzeć nieruchomość, co z pewnością pozwoli mu przekonać się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.

Więcej treści

Na jakie czynniki zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?

Okna dla luksusowych nieruchomości
Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań pierwszego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru pomiędzy nowym lokalem, który oferuje deweloper, a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga spokojnego przemyślenia oraz analizy własnych potrzeb i możliwości.


Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu nieruchomości w dużym stopniu oddziałuje na poziom życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o kupnie mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki upłynął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi wykończenie otaczających je skwerów czy placów zabaw oraz umożliwił rozbudowę miejscowej infrastruktury. Nieco gorzej wyglądają fakty w przypadku inwestycji firm deweloperskich, w przypadku, których stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

Możliwość przystosowania mieszkania do indywidualnych wymagań jest ważną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. Na tym polu dużą przewagę mają nieruchomości z rynku pierwotnego. Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również możliwość przebudowy mieszkania według życzeń nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już na etapie jego budowy. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz związanych z nim opłat.Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na kupno mieszkania na rynku wtórnym. Dodatkowo remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na zastosowaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do przeprowadzenia lub nawet niewykonalny. Jest to duży minus [TAG=mie http://www.archicom.pl/ ki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, nabywca musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, jeśli kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, powinien liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, kształtujący się na poziomie 2 % wartości nieruchomości. W przypadku, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi również zapłacić prowizję, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 - 3% wartości transakcji.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze zidentyfikować własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować wiele ważnych czynników, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.
18/07/12, 03:48:02