Kopalnia
wygląd kopalni odkrywkowej

Groźby, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie kopalni odkrywkowej.

Na terenie dwóch gmin, a więc Krobi oraz Miejskiej Górki wykryto pokłady węgla brunatnego Oczkowice, jakie zajmują powierzchnię prawie siedemdziesięciu dwóch kilometrów kwadratowych. Analizując to, że można z tego uzyskać około jednego miliarda ton węgla brunatnego - to są to w tym momencie jedne z większych pośród nieeksploatowanych pokładów węgla tego typu na terenie Polski.
kopalnia

Obszary, gdzie są kopalnie odkrywkowe

Wiele razy słyszeliśmy, że nasz kraj kopalniami stoi. Może dawniej tak było. Obecnie kopalnie są zamykane. Górnicy stale protestują, bo tracą oni jedyne źródło finansowania własnej rodziny. A wiele osób się krzywi, bo twierdzi, że mogą zmienić kwalifikacje. Jednak Ci ludzie, nie rozumieją tego, że górnicy na kopalni pracują tam z dziada pradziada i tak naprawdę nie są w stanie się przekwalifikować. A wyjazd z kraju i działanie w kopalniach w innych państwach jest dość ryzykowna i często nie jest możliwa.
złoża naturalne

Sjenit, węgiel i inne złoża

Ludzie w Polsce często patrzą z zazdrością na inne kraje, że te mają duże pokłady surowców naturalnych. Niepotrzebnie. Nasz kraj też jest w tym gronie i ma wielkie pokłady złóż. Przyjrzyjmy się,czym się wyróżniamy.